Udskriv

Udvalg

På Ribe katedralskole nedsættes hvert år et antal udvalg, der skal varetage forskelige opgaver på skolen. Udvalgene, deres størrelse og sammensætning kan variere fra år til år. I udvalgene kan eleverne også stille med medlemmer gennem elevrådet. I skoleåret 2019-2020 har skolen følgende udvalg:  

Udvalg i skoleåret 2019/2020

Pædagogisk råd:

  • Rune Okholm Grann, formand
  • Esben Dreesen, næstformand
  • Anna Mohr Kristensen, sekretær

Samarbejds- og arbejdsmiljøudvalg:

  • Kristian Bennike, formand
  • Torben Hammersholt, næstformand
  • Jacob Lund Jørgensen
  • Anne Granum-Jensen
  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Allan Gade Jacobsen
  • Birthe Lykkeskov
  • Rune Okholm Grann
  • Ulrik Jørgensen Rogge
  • Jonna Bloch
  • Mette Bolding

STX-Udvalg:

  • Anne Granum-Jensen
  • Jesper Bunk
  • Marleen Müller
  • Ole Hedegaard Jensen
  • Torben Hammersholt

HHX-Udvalg

  • Jacob Lund Jørgensen
  • Birthe Lykkeskov
  • Henning Brandt
  • Signe Sjelborg Pedersen
  • Stine Stenger
  • Thomas Rindsig Laursen

HF-udvalg

  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Anne Marie Gammelgaard
  • Bjørn Paulsen
  • Camilla Darling Bunk
  • Lykke Søbygge Ferm-Pedersen
  • Trine Graugaard
  • Vita Nielsen

HTX-udvalg

  • Jacob Lund Jørgensen
  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Jesper Skov Nielsen
  • Jørgen Baungaard Hansen
  • Marcus Janby
  • Rasmus Friis
  • Richard Cleyton

Aktivitetsudvalg:

  • Tanja Skrydstrup Kjær 
  • Agnes Fall Nielsen
  • Birgitte Kjær Stuber
  • Benni Johanson
  • Britta Gammelgaard
  • Jesper Skov Nielsen
  • Mathias Gissemann Hansen, 2x
  • Emil Skovbjerg Hansen, 3m

Økonomiudvalg:

  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Hanne skalborg Jensen
  • Lise Vind Petersen
  • Richard Cleyton
  • Tracy J. Skondin
  • Jonna Bloch

Informationsudvalg:

  • Anne Granum-Jensen
  • Hans Christian Vester
  • Jesper Bunk
  • Jørgen Baungaard Hansen
  • Marcus Janby
  • Mette M. Sørensen

Kantineudvalg:

  • Kristian Bennike
  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Britta Gammelgaard
  • Trine Vesti Hansen
  • Magnus Holst, 3z
  • Alberte Bolding Olesen, 3k

Kunstudvalg:

  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Birthe Lykkeskov
  • Jesper Bunk
  • Lis gjørup

Ribe Katedralskole og det omkringliggende samfund:

  • Kristian Bennike
  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Allan Gade Jacobsen
  • Dorte Simonsen Gunge
  • Hanne Skalborg Jensen
  • Jørgen Baungaard Hansen

Bestyrelsen for støttefonden:

  • Kristian Bennike
  • Agnes Bræmer
  • Lise Vind Petersen
  • Trine Ryhave
  • Thomas Rindsig Laursen (revisor)

Tidligere års udvalg og deres sammensætning, kan findes i årsskrifterne for de respektive år.